top of page
Writer's pictureNamćorasta

Kodno ime Čaika

Znate tko je Valentina Vladimirovna Tereškova? Vjerojatno ne. Kao što ne znate ni što se bitno dogodilo 16. lipnja 1963. godine. Nije neki okrugli datum, pa nitko ne piše o tome.


Valentina Tereškova bila je prva žena u Svemiru. Još uvijek je jedina žena koja je u Svemiru bila sama.


Valentina Vladimirova Tereškova (izvor interneti)


Potječe iz radničke obitelji, radila je u tvornici automobila i u predionici. Bavila se padobranstvom i taj joj je hobi donio prednost kad su primali u astronaute. Dobro, nije bilo baš tako jednostavno. Davnih, šezdesetih godina prošlog stoljeća cijeli je svijet volio astronaute, sva djeca su sanjala da budu astronauti, valjda, tako pišu, mene nije bilo u to doba, još. No, kakogod, svemirski program i svemirski letovi bili su jedna od glavnih preokupacija u nadmetanju SAD-a i SSSR-a. Tko će prvi (SSSR), tko će bolje i tako to...


Vratimo se Tereškovoj. Bavila se padobranstvom i željela je upasti među astronaute, pa je pisala Sovjetskom svemirskom centru u Moskvi i hvalila se, pametna žena, da dobro skače s padobranom i da bi baš ona bila dobra astronautkinja.


Vjerujem da ste svi gledali film The Right Stuff i da vam je upalo u oko da su američki astronauti prizemljivali u kapsuli koja bi bućnula u vodu / more / ocean. E, ali sovjetski astronauti su iz te svoje kapsule ili dijela svemirske letjelice iskakali padobranom. I upravo se ta vještina posebno cijenila kod biranja sovjetskih astronauta i donijela je prednost Tereškovoj pa su je pozvali u Zvjezdani Grad na testiranje i obuku.


Nikolai Kamanin bio je u to zvjezdano doba direktor Svemirskog programa i nakon uspješnih letova Yuria Gagarina, pročitao je u novinama da Amerikanci obučavaju i žene za let u Svemir. Navodno je izjavio: "Ne možemo dozvoliti da prva žena u Svemiru bude Amerikanka. To bi bilo vrijeđanje patriotskih osjećaja Sovjetskih žena." Svemirska utakmica bila je brutalna, pa je tako dobio odobrenje da se grupi astronauta koji će početi obuku 1963. pridruži pet žena. Kako bi se požurili s obukom, buduće astronautkinje su svoju obuku počele ranije nego muškarci.


Tereškova za vrijeme obuke (izvor interneti)


Eh, sad. Da bi upali među tih pet dama trebali ste biti mlađi od 30 godina, imati manje od 170 cm, ne više od 70 kila i naravno, trebate se baviti padobranstvom. Jupi! Tereškova je upala. Birali su između 400 potencijalnih kandidatkinja. Ušla je među 58 koje su imale sve kvalifikacije. Onda je direktor Kamanin odabrao 23. One su, valjda, prošle još neke testove i ostalo ih je pet: Tatjana Kuznjecova, Irina Solovjova, Žanna Jerkina, Valentina Ponomareva i Valentina Tereškova. Od njih pet samo je Tereškova poletjela.

Tek 19 godina poslije letjela je u Svemir opet jedna žena, a to je bila Svetlana Savickaja.


Letjelica tipa Vostok


Tereškova i njezina zamjena Irina Solovjova pripremale su se za lansiranje, nakon što je uspješno lansirana letjelica Vostok 5, dva dana ranije. Na uzletište su došle autobusom odjevene u svemirska odijela. Gagrin je postavio pomalo čudan običaj prije leta, a to je da se popišao na gumu autobusa koji ga je dovezao na uzletište, pa je tako slijedeći tradiciju i Tereškova postala prva žena koja je napravila istu stvar. Ja nju u potpunosti razumijem, onak i ja bih.

Prije polijetanja (izvor interneti)


Odbrojavanje i pripreme za lansiranje trajale su više od dva sata, ali je napokon s kozmodroma Bajkonur u današnjem Kazahstanu a tadašnjem Sovjetskom Savezu 16. lipnja 1963. Tereškova lansirana u Svemir u svemirskoj letjelici Vostok 6 pod kodnim imenom Čaika (galebica). Postala je tako prva žena u Svemiru i šesta među sovjetskim astronautima te prva i jedina žena koja je letjela sama, a definitivno je i najmlađa osoba ikad lansirana u Svemir, jer je tada imala 26 godina.


U orbiti je provela 2 dana 22 sata i 50 minuta i 48 puta je obišla Zemlju.

Kozmodrom Bajkonur, na karti i pogled na grad Bajkonur (Wikipedija)


Zanimljivost je da povratak na Zemlju nije bio tako idiličan i besprijekoran kao što su to poslije prikazivali. Javna šala je bila da si je zaboravila spakirati četkicu za zube, ali da se snašla jer je imala pastu, vodu i prste. Ok, svima nam se to dogodilo. No, ono što se stvarno izdogađalo je daleko od situacije bez četkice.


Prikaz katapultiranja astronauta iz letjelice Vostok (izvor interneti)


Osoba zadužena za programiranje računala u svemirskoj letjelici krivo je programirala povratak, pa je ispalo da umjesto da se Vostok 6 približava Zemlji, on se od Zemlje udaljavao. Orbitu su korigirali, ne tako dramatično kao što je to bilo kod Apola 13.


Digresijica... Ste gledali Apolo 13? Ja nekoliko puta i svaki put sam apsolutno očarana načinom kako su oni programirali tako važne stvari i računali i ono, skoro pa da sam čula stari zvuk telefinskog spajanja na modem, vi ne?


Ovo je prikaz kapsule Vostok i astronauta. Nije da baš ima mjesta u toj kapsuli... (izvor interneti)


Vratimo se našoj junakinji.


Osim što je let bio krivo isprogramiran, skafander joj je bio pretijesan, a navodno je i povraćala tijekom leta. Tijekom spuštanja dugo vremena nije bilo nikakve komunikacije između nje i kontrole. Ok, znamo, da se tijekom ulaska u atmosferu komunikacije prekinu, ali onda bi se trebale natrag uspostaviti, no kod spuštanja Vostoka 6 to se nije dogodilo. Više od dva sata zemaljska kontrola nije imala nikakvu komunikaciju s Tereškovom.


S obzirom da je procedura nalagala da se katapultira i padobranom spusti na tlo, ona je to i napravila. No, zbog dodatnih problema morala se katapultirati na visini od nešto više od 6000 metara. Sletila je negdje imeđu granice Kazahstana, Mongolije i Kine u oblasti Altai Krai, a navodno je imala i problema s jakim vjetrom. Na koncu su je našli gotovo pet sati nakon slijetanja, a ona je za to vrijeme uspjela ručati kod nekih lokalaca koji su joj pomogli da se izvuče iz svemirskog odijela.


Ok, nitko tu ne spominje da neko vrijeme nije baš mogla hodati, jer pomanjkanje gravitacije djeluje tako da vrlo brzo mišići atrofiraju, ali ok, sretno je stigla na Zemlju. Baš onako junački.

Ovo je astronaut iz programa Sojuz nakon slijetanja na Zemlju. Ne može hodati pa ga zato nose (izvor interneti)


Udala se za kolegu astronauta, a priča se da je brak bio dogovoren, jer su zapravo znanstvenici, pogotovo liječnici, htjeli nastaviti s istraživanjima o ponašanju ljudskog organizma za vrijeme i poslije izlaganja svemirskoj okolini. Ima jedno dijete. Brak se raspao ona je nastavila raditi u svemirskom programu. Ima čin generalice bojnice.


Dodatna zanimljivost je ta da ju je predsjednik RH Stjepan Mesić 8. rujna 2005. odlikovao Redom kneza Branimira s ogrlicom. Ona je 2000. godine proglašena ženom stoljeća. Fora je i to da je ona zapravo prva civilna osoba koja je poletjela u Svemir, jer u vrijeme kad je napravila taj veliki pothvat nije imala vojni čin.

Ovo je Tereškova snimljena u Moskvi 2015. godine. Djeluje baš huda baba (Wikipedija)


Pamtimo prvog muškarca koji je letio u Svemir, veliki Jurij Gagrin, pamtimo prvog muškarca koji je hopsao po Mjesecu Neil Armstrong, pa nemojmo zaboraviti na Valentinu Tereškovu prvu ženu u Svemiru.


99 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page